Apie vasarą vykusį „Mitraukos plenerą“
„Mitraukos pleneras“ liepos mėnesį subūrė dailės mokytojus iš Alytaus dailės ir Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklų į Dzūkiją siekiant stiprinti šiuolaikinio meno sklaidą regione, skatinti dzūkų kultūros pažinimą, aktualizavimą ne tik per tradicines etninės kultūros veiklas, bet per šiuolaikinę profesionalių vizualaus meno kūrėjų raišką.
Tikslo suburti dailės mokytojus būta dvejopo. Vienas jų – kolegiško bendradarbiavimo, artimesnio susipažinimo skatinimas, meno, dailės mokyklų vaidmens Lietuvos kultūroje aktualizavimas. Kitas – šiuolaikinio meno ir tradicinio peizažo žanro santykio tyrimas, (ne)galimybė išreikšti savo požiūrį į konkretų gamtovaizdį ir jo istorinius, geografinius, numanomus, intuityviai apčiuopiamus ir „faktinius“ aspektus.
Plenero dalyvių grupė vieną savaitę apsistojo Dzūkijoje: tyrė vietovę, kūrė, improvizavo norima technika, būdu ir išraiška. Bendradarbiaujant su VšĮ „Samanukės“, menininkai apsilankė dzūkų kultūros festivalio „Čiulba ulba“ veiklose Senojoje Varėnoje, išsamiai susipažino su dzūkų kultūros šiandieniniu gyvavimu ir pasisėmė įkvėpimo. Vėliau menininkai persikėlė į sodybą Kapiniškių kaime kūrybinės produkcijos etapui.
Menininkai kūrė nuosekliai savo srityje – Gustas Jagminas, Rasa Noreikaitė-Miliūnienė bei Eglė Ridikaitė kūrė tapybos kūrinius, Aurelija Maknytė kūrė fotogramos technika, Audrius Janušonis – skulptūros. Daugelis ekspermentavo cianotipijos technika ar kūrė naujomis autorinėmis technikomis (Ona Grigaitė, Liepa Gaidauskaitė, Indrė Diržienė).
Projekto rezultatai buvo išskleisti parodoje „Eskizai Dzūkijoje“, kuri spalio mėnesį eksponuota Marcinkonių stoties galerijoje, o vėliau persikėlė į Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklą.
Siekdami plačiau pasidalinti plenero rezultatais, virtualiai parodą pamatyti kviečia ir dzūkų kultūros festivalio „Čiulba ulba“ rengėjai.
Projekto dalyviai: Gustas Jagminas, Eglė Ridikaitė, Audrius Janušonis, Ona Grigaitė, Rasa Noreikaitė-Miliūnienė, Aurelija Maknytė, Indrė Diržė, Liepa Gaidauskaitė.
Projekto organizatorius ir vykdytojas – VšĮ „Verpėjos“.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.